Ursus oferuje maszyny Claydon

Ursus Zachód został wyłącznym importerem maszyn angielskiej marki Claydon na terenie naszego kraju. W ten sposób powiększył swoją ofertę o sprzęt do coraz popularniejszej uprawy pasowej Strip-Till.

Umowę z firmą Claydon podpisaliśmy w marcu tego roku i od tego momentu rozpoczęliśmy budowę sieci dilerskiej. Oczywiście maszyny tej marki będzie można kupić u dilerów Ursusa, ale rozmawiamy również z innymi firmami handlowymi,
które nie mają w ofercie maszyn do uprawy pasowej. Do tej pory zainteresowanie wyraziło kilka z nich. Podział kraju na rejony dilerskie marki Claydon nastąpi więc w najbliższym czasie. My jako Ursus Zachód objęliśmy swoim zasięgiem województwa zachodniopomorskie i pomorskie
– wyjaśnia Karol Nowe, współwłaściciel spółki Ursus Zachód.

Jeff Claydon – angielski rolnik
Firma Claydon została założona w 2002 r. przez angielskiego rolnika Jeffa Claydona. Do skonstruowania własnej maszyny zmusiły go ówczesne spadki cen zbóż i przez to brak funduszy na zakup sprzętu fabrycznie nowego. Zbudował siewnik do uprawy pasowej, czyli takiej, gdzie gleba jest wzruszana tylko w liniach wysiewu nasion. Jego opatentowana maszyna pozwalała siać bezpośrednio w ściernisko i dzięki temu zaoszczędzić czas i paliwo. Jeff Claydon gospodaruje na 400 ha, które obecnie obsiewa swoim sześciometrowym siewnikiem zagregowanym z ciągnikiem o mocy 300 KM w zaledwie 100 h. Zaoszczędzony czas przeznacza na wykonywanie usług, które obejmują łącznie 1250 ha. Maszyną marki Claydon można wysiewać zboża, rzepak, strączkowe, a nawet kukurydzę na zielonkę w rozstawie 66 lub 70 cm. Dostępne są siewniki zawieszane trzy-, cztero-, 4,8- i sześcio-metrowe oraz przyczepiane cztero-, sześcio- i ośmiometrowe. Maszyny te poza Anglią pracują już w 20 krajach w różnych warunkach klimatycznych.

Bronowanie, siew i wałowanie
System uprawy Claydon składa się jednak nie tylko z siewu, ale jeszcze z dwóch zabiegów: bronowania i wałowania. Brony Claydon to proste narzędzia, których praca polega na wzruszaniu gleby przez solidne sprężynowe palce ułożone w pięciu rzędach. Odstępy pomiędzy nimi są duże, co, jak zapewnia producent, zapobiega zapychaniu się brony np. słomą. Praca broną Claydon może odbywać się z prędkością nawet 25 km/h, a głębokość robocza wynosi zaledwie 1-3 cm. Dzięki temu wydajność pracy jest duża, a ilość wzruszonej gleby wystarcza do skiełkowania nasion chwastów i samosiewów. Ponadto zostaje zatrzymane parowanie wody z gleby. Brony Claydon dostępne są w szerokościach roboczych: 3, 7,5, 12,5 i 15 m. Drugą – najważniejszą – maszyną w systemie uprawy Claydon jest siewnik. W konfiguracji zwanej Hybrid występują dwa rodzaje zębów. Przednie uprawiają glebę, a z nimi znajduje się jedna lub dwie redlice wysiewające. Konstrukcja zębów jest opatentowana, a ich roz- Ursus oferuje maszyny Claydon Ursus Zachód został wyłącznym importerem maszyn angielskiej marki Claydon na terenie naszego kraju. W ten sposób powiększył swoją ofertę o sprzęt do coraz popularniejszej uprawy pasowej Strip-Till. Krzysztof Płocki Zdjęcia: RPT Brony Claydon to proste narzędzia, których praca polega na wzruszaniu gleby przez solidne sprężynowe palce ułożone w pięciu rzędach.  Rozstaw tak dobrany, że jak zapewnia firma, nawet w gęstej roślinności z dużą ilością resztek pożniwnych nie dochodzi do zapychania się maszyny. Przedni ząb może pracować na głębokości do 30 cm i standardowo ma zamontowany dozownik nawozu, który pobierany jest ze zbiornika podzielonego na dwie komory. Znajdujące się za przednim zębem redlice siewne występują w kilku konfiguracjach – zależnie od rodzaju wysiewanych nasion i preferencji rolnika. Za redlicą nawozową może również znajdować się dozownik nawozu. Dzięki temu jego część można umieszczać nad wysianymi nasionami. Natomiast wspomniany wcześniej dozownik zamontowany na zębie uprawowym aplikuje granule nawozu pod korzenie przyszłych roślin. Ostatnim elementem siewnika Claydon mogą być włóka łapowa, zgrzebło i koła dogniatające. Trzecią maszyną zalecaną w systemie Claydon jest wał. Jego zadaniem jest oczywiście zagęszczenie gleby wokół wysianych wcześniej nasion. Ponadto zabieg ten według producenta zmniejsza erozję gleby, pomaga zatrzymać w niej wodę i zwiększa skuteczność wykonywanych po nim oprysków. Wały Claydon dostępne są w szerokościach roboczych: 6,3, 8,3 i 12,3 m. Wałowanie najlepiej wykonać zaraz po siewie.

Tylko 280 zł/ha i 150 KM
Według wyliczeń firmy Claydon cały system uprawy według jej technologii to koszt zaledwie 280 zł/ha, w tym: bronowanie – 44 zł, siew – 176 zł i wałowanie – 60 zł. Wyliczenie to uwzględnia koszty paliwa, eksploatacji i amortyzacji maszyn oraz pracy. Nie bez znaczenia jest też czas przeznaczony na całą uprawę, bo wynosi on dla wspomnianych trzech zabiegów tylko 26 min/ha. – Cena siewnika zawieszanego Claydon o szerokości roboczej 3 m ze standardowym podsiewem nawozów zaczyna się od 48 tys. euro. To bardzo dobra cena w porównaniu z konkurencją. Claydon ma wiele zalet, a jedną z nich jest małe zapotrzebowanie na moc. Do pociągnięcia wersji trzymetrowej siewnika wystarczy ciągnik o mocy zaledwie 150 KM, na przykład Ursus 15014. Ponadto zmiana ustawień w Claydonie jest beznarzędziowa, a obsługa praktycznie żadna, bo maszyna nie ma nawet jednej kalamitki do smarowania – mówi Janusz Nowe, współwłaściciel spółki Ursus Zachód.

ZałącznikRozmiar
PDF icon Ursus-oferuje-maszyny-Claydon.pdf493.94 KB